Što stanovnicima prostora od Osijeka do Našica i Slatine znače „ostaci“ u obliku zgrada i uspomene na putovanja Slavonsko-podravskom željeznicom, a što ljudima rođenima od kraja 1960-ih godina ili djevojkama i mladićima s početka novog stoljeća? Slavonsko-podravska željeznica razvijala se od 1880-ih godina do konca 1960-ih godina diljem slavonske Podravine kada je ukinuta.

Što današnjim stanovnicima slavonske Podravine, Slavonije, Srijema i Baranje znače spomenici podignuti u čast poginulima tijekom 20. stoljeća, tijekom Domovinskog rata i svjetskih ratova?

Na području slavonske Podravine ima još mnogo materijalne baštine koju često doživljavamo „zdravo za gotovo“ i postupno postaje zaboravljena baština. Kao i sve druge sfere života i odnos prema baštini itekako ovisi o trenutačnom kontekstu, kao što je i nekadašnji kontekst bio „plodno“ tlo za nastanak, razvoj i podizanje onoga što danas možemo promatrati kao baštinu.

U novom dijelu zapisa možete vidjeti stare fotografije, zemljovide i „poći“ u šetnju slavonskom Podravinom i Belišćem od arhitekture iz Austro-Ugarske Monarhije do spomen ploča zaslužnim pojedincima i spomenika poginulim pripadnicima 107. brigade Hrvatske vojske.